Olajcsere: mire ne költs feleslegesen – és min ne spórolj soha
Az olajcserénél két opció van, amikor hibázhatsz: vagy olyasmire költesz, ami felesleges, vagy azon spórolsz, amin a motor élete múlhat. Mindkettőre láttunk már példát – itt a szervizes igazság, kertelés nélkül.
Amit nyugodtan kihagyhatsz
Motoröblítés minden olajcserénél? Rendben tartott, rendszeresen cserélt olajú motornál általában felesleges – a friss olaj mosó adalékai elvégzik a dolgukat. Akkor van értelme, ha az autó előélete kétes, vagy láthatóan elhanyagolt a rendszer.
Csodaadalékok, „motorregeneráló” szerek? Ha a motor jó állapotú, nem tudnak mit javítani. Ha rossz állapotú, nem fogják megmenteni – legfeljebb elodázzák a diagnózist. A pénzt inkább tedd félre a tényleges javításra.
A „minél drágább olaj, annál jobb” logika nem a legjobb: nem a legdrágább kell, hanem a gyári előírásnak megfelelő. Egy átlagos szívómotor semmit nem profitál a versenyolajból.
Amin viszont soha ne spórolj
A fedélzeti számítógép sokszor 25-30 ezer kilométeres longlife intervallumot enged. Papíron ez működik – ideális, hosszú utakon. A valóság viszont kicsit más: rövid távok, városi araszolás, hideg indítások. Így az olaj hamarabb öregszik, mint ahogy a kilométeróra mutatná.
Turbós motornál – és ma már a legtöbb új autó az – mi 10-15 ezer kilométerenkénti vagy évenkénti cserét javaslunk, attól függően, melyik jön előbb. A turbó csapágyazása az olajon múlik: egy elöregedett olaj miatti turbócsere több százezres tétel, miközben az olajcsere ennek a töredéke.
És az évenkénti csere akkor is áll, ha alig mész vele. Az olaj állás közben is öregszik – a 4 ezer kilométert futott, de 3 éves olaj rosszabb, mint hinnéd.
Ha nem tudod, a tiédnek mi az előírása, hozd be hozzánk!
📞 Salgótarján +36 32 520 600 | Bercel +36 35 535 520


